Filip Sajler

V palubní kantýně:
Ředitel Sazky Robert Chvátal
sází na asijskou kuchyni

 

Šéf Sazky Robert Chvátal má rád kvalitní zdravé jídlo, pro které z kanceláře nemusí daleko. Sešli jsme se s ním v prosklené kantýně Sazky La Paluba, osázené exotickými rostlinami. Moderní podnik provozuje společnost "kluka v akci" Filipa Sajlera.

Robert Chvátal

Šéf Sazky Robert Chvátal Foto: Lukáš Bíba

Místo toho, aby ztrácel čas cestou do centra Prahy, šéf Sazky raději nastoupí do výtahu a na oběd si sjede do atria vysočanské budovy, kde největší česká loterijní společnost sídlí. Na kantýnu La Paluba je Robert Chvátal hrdý, neboť se podílel na její modernizaci. Prosklené atrium, v němž se nachází, je osázeno exotickými rostlinami, které navozují pocit útulnosti i soukromí.

"Jsem rád, že jsme v Sazce udělali místo, kde se dá kultivovaně a dobře najíst. Dobře jíst a dobře spát jsou dva základní parametry zdravého člověka. Přesně v tomto pořadí. Na jídlo od našich kuchařů se mohu spolehnout, bez obav tu pořádám i pracovní obědy. Stejně jako mí kolegové," říká a vzápětí zdraví finančního ředitele Sazky, jenž obědvá se svými obchodními partnery u vedlejšího stolu.

Vyrážíme k prosklenému pultu, kde kuchaři servírují pokrmy. Na výběr je ze dvou polévek a pěti hlavních chodů, jeden je vždy vegetariánský. "Chceme našim lidem ukázat i zdravější alternativy. Knedlíky u nás nenajdete každý den, spíš čas od času. Kdyby je někdo vyloženě vyžadoval, mají kuchaři nakázáno, aby ho poslali za mnou. Já mu vysvětlím, že lehčí jídlo je prospěšnější. Považuji to za nenápadné školení mužstva," naráží Chvátal na filozofii, kterou ve firmě zavedl.

Hlavní motto nové Sazky, již začátkem roku 2013 převzala skupina KKCG, zní: Všichni na palubu. "Slogan vyjadřuje, o co nám jde. Že Sazka neveze pasažéry, ale má posádku, což je rozdíl. Každý zaměstnanec má své místo a úkol. Když se zvedne vítr nebo vypukne bouře, musíme se spojit, abychom se doplavili do kýžené destinace. Já jsem kapitán, lidé jsou posádka." Do konceptu zapadá i název kantýny La Paluba, který si zaměstnanci vybrali v interním hlasování.

La Paluba

  • Zmodernizovanou kantýnu v sídle Sazky v pražských Vysočanech provozuje poslední rok firma Perfect Canteen, kterou vlastní "kluk v akci" Filip Sajler.
  • Nenabízí jen obědy, ale také snídaně. Zaměstnanci, kteří pracují na směny v call centru nebo v kurzových sázkách, si mohou během dne vyzvednout jídlo i k večeři a ohřát si ho v kuchyňce.
  • Ač jídelna sídlí v budově Sazky, na jídlo sem mohou zajít i lidé zvenčí.
  • Zaměstnanci loterijní firmy přitom tvoří zhruba polovinu ze 400 strávníků.

Chci žít dlouho

Ředitel začíná oběd miskou zeleniny ze salátového baru, polévku si dává většinou tehdy, když je připravená z luštěnin. Jeho srdeční záležitostí je cizrnová. "Nejsem posedlý superzdravou stravou, ale rád jím kvalitně. Chci být na světě dlouho," říká Chvátal, který má s manželkou, televizní moderátorkou Ivanou Chvátalovou, dvě malé dcery.

Když se Robert Chvátal před třemi lety postavil do čela Sazky, měl za sebou bohatou manažerskou kariéru. Začínal na marketingových pozicích ve společnosti Procter & Gamble, pracoval jako marketingový ředitel RadioMobilu, později T-Mobilu v Česku. V rámci něho pak přešel na Slovensko a tamní pobočku vedl jako generální ředitel. T-Mobile následně řídil šest let v Rakousku.

"Oproti práci v telekomunikacích mě Sazka baví v tom, že se herní branže rychle mění. Výzvou je propojit kamenný svět s digitálním. Chceme lidem nabídnout zábavu tam, kde se pohybují, tedy nejen v trafikách, ale i v mobilních telefonech. Tuto možnost jim přineseme v lednu, až vejde v platnost novela loterijního zákona," říká Chvátal, který přiznává, že díky svým začátkům v marketingu je i jeho vedení výrazně orientované na zákazníka.

Jako manažer má několik zásad: "Spíš než princip pevné ruky je mi ve vedení lidí bližší diskuse. Člověk také musí být připravený obklopit se lidmi, kteří jsou ve svém oboru lepší než on, a umět na ně dostatečně delegovat práci. Manažer musí být týmový hráč a jeho osobní zájmy nesmí být nadřazené zájmům firmy," říká muž, který je zároveň viceprezidentem evropské asociace European Lotteries.

"Vstoupili jsme do ní hlavně kvůli tomu, abychom mohli účinně bojovat proti nelegálním provozovatelům. Čeští regulátoři jsou v boji proti nim poměrně laxní. Chceme, aby se v Česku bralo mnohem vážněji to, že někdo přes webovou stránku nabízí službu, která je na hony vzdálena principům zodpovědného hraní, a navíc za ni neplatí loterijní daň."

Sázka na Asii

Jako hlavní chod si Robert Chvátal vybral kašmírské jehněčí s rýží basmati, já jsem vyzkoušela poněkud netradiční lasagne s králičím masem. Ani v jednom případě jsme neměli výhrady.

Pokud šéf Sazky vybírá na pracovní oběd místo mimo sídlo firmy, rád zajde do podniku s asijským nádechem. Chutná mu ve fusion restauracích SaSaZu, Sansho nebo Zebra Noodle Bar na Havelském trhu. "Líbí se mi, když v restauraci zažiji něco unikátního," říká manažer, jenž od práce odpočívá nejčastěji s rodinou nebo při sportu. Hraje golf, tenis, občas si jde zaběhat.

Na řeckém ostrově Naxos a později na Kapverdách či Mauriciu navíc propadl kitesurfingu, tedy jízdě po vodě na speciálním prkně a za využití tažného draka. "Líbí se mi propojení a ovládání dvou živlů − vody a vzduchu. To je pro mě velký symbol svobody a volnosti. Když jste na vlně, nepřemýšlíte o ničem jiném, vyžaduje to naprostou soustředěnost. Toužím po tom, abych měl víc času a mohl jsem vyrazit častěji než jednou za rok."

 

Zdroj: http://archiv.ihned.cz/c1-65485520-s-posadkou-v-kantyne